Frostbanger Car (Fast Buds)
36,00 € – 99,00 €Price range: 36,00 € through 99,00 €
- Stunning frosty look. Next-level frosty thick hair, just barely showing the bud underneath.
- Monstrous power. 29.5% THC that “melts” the mind, hits hard and fast.
- Deep, full-body relaxation. Ideal for evening use or for relaxation after a long day.
- Smooth, sweet creamy taste. Velvety soft and extremely sweet creamy fruit flavor.
- Strong visual “avalanche”. This next-gen, shimmering Autoflower glows like it’s been dipped in fresh powder.
Frostbanger Auto Fast Buds
Frostbanger Auto Fast Buds is an extremely potent, super-frosty, heavy cannabis Autoflower with Indica dominance and an average of 29.5% THC. Developed for connoisseurs looking for next-level trichome production. Frostbanger Auto is extremely durable, which means it’s easy to grow.
The seedlings in this autoflowering cannabis strain have a compact structure. The seedlings reach a height of 70-120 cm. Just remember that the dank, strong smell of this strain is extremely strong. The yield reaches about 450-550 gr/m2 indoors and 60-200 gr/dendril outdoors.
Smoking Frostbanger’s delicious buds produces a smooth, ultra-thick vapor that rolls smoothly across the palate leaving a sweet, creamy fruit flavor. At the same time, already from the first few puffs, you will feel a commanding wave of calm relaxation dominate your entire body. It is an ideal Autoflower cannabis strain for evening use, for relaxation at the end of the day or to simply experience a calm physical bliss and an untethered peaceful state of mind. Optimized for outrageous hair production and covered with frost so thick you can hardly see the buds – this is the future of “heavy-hitters” autoflowers with high resin content.
Features
| Taste | Fresh, Spicy, Sweet |
|---|---|
| THC | Up to 29.5% |
| CBD | < 1% |
| Harvest EU Interior. Site | 450 – 550 gr/m2 |
| Harvest US Interior. Site | 1.5 – 1.8 oz/ft2 |
| Harvest EU Outdoor | 60 – 200 gr/plant |
| Harvest US Outdoor | 2 – 7 oz/plant |
| Size | XL |
| Height | 70 – 120 cm |
| Height US | 28 – 47 inches |
| Flowering | 9 weeks |
| Room | Outdoor / Indoor. Site |
| Sex | Females |
| Genes | Sativa 40%/Indica 60% |
| Genetics | Frostbanger Auto |
| Press | Automatic flowering |
| Seed quantity | 3 seeds, 5 seeds, 10 seeds |
|---|
Related Products
- Thirst quencher. Equally delicious with a frozen lemonade on a hot summer day.
- The gentle giant. Up to 550 g/m2 with beautiful pink-purple buds.
- Rejuvenation for mind and body. The ideal variety for the whole day with a perfectly balanced effect.
- Sweet and sour terpenes. Lemon flavours that excite the taste buds.
- Correct “purple”. The perfect choice for purple hashish and extracts
- Up to 26% THC! A strong Indica variety that will relax you and send you to sleep.
- A one of a kind strain. Innovative autoflower genetics for the most demanding.
- Perfect taste in every sip. Terpenes with sour apricot jam flavor that will “hypnotize” your taste buds.
- Fantastic harvests. Up to 550g/m2 in 9 -10 weeks!
- Perfect choice for concentrates. Large quantities of delicious resin, ideal for delicious concentrates.
Out of stock
- An impressive Sativa seedling. It grows up to 130cm in height. Estimated production yield of 500gr/m2 in just 70 days!
- Delicious terpenes. Tastes sweet lemon and sour orange, yummy yummy!
- Full functionality. The perfect euphoric lift that does not hinder the performance of activities, as it does not make a loud “head”.
- Classically fruity. Excellent auto representative of the classic Cali variety.
- Suitable for everyone. An extremely versatile autoflowering strain of cannabis.
Out of stock
- The best Cali option. Excellent cannabis strain with a heritage of fantastic Californian Sativas and our own autoflowering genetics.
- Incredibly resinous flowers. The crazy production of trichomes testifies to the power of the flowers, without even having to smell them.
- It’s like biting into an apple. A delicious mix of sweet marshmallows and sour apples that you can’t get enough of.
- Journey to the stars. Makes a very long euphoric “head”, perfect choice for social gatherings.
- Super frosty. Guess where that came from? The flowers.
- Sweet as a marshmallow. If the rainbow had a taste, it would be so delicious. Extremely fruity taste dominated by sweet berries.
- Impressive production performance. This particular cannabis seedling reaches 100cm in height and produces up to 500gr/m2 in just 70 days!
- Indica delight. It makes a satisfying head, removes stress, creates long hours of physical euphoria.
- Perfect for stealth cannabis growers. A highly sought-after genetics, now even stronger and more solid.
- Bathed in trichomes (trichomes). Crazy amounts of resin. Perfect choice for cannabis extractors and hash producers.





