Blackberry Auto (Fast Buds)
30,00 € – 80,00 €Price range: 30,00 € through 80,00 €
- Forest fruits in the form of flowers. The flowers give off a delicious mix of terpenes berries and kush.
- Multi-award winning breeding genetics. Result of top genetic breeding. This cannabis strain won first prize at the first Autoflower Cup (USA).
- A real treat. Flowers dipped in sugar with a delicious berry taste.
- For Indica lovers. It makes a very strong “head” that will “sink” you into the couch, an experience that experienced cannabis smokers love.
- Lovely purple colours. The seedling can reach up to 110cm in height, it is compact, with purple dominating
Blackberry Auto, when first introduced, took first place in the Oregon Autoflower Cup and is an ideal choice for beginner growers and Indica enthusiasts. This strain has up to 23% THC and brings together some of the best genetic characteristics. It is a plant that will reach 110 cm. in height and will give you a great harvest.
Flower description
The flowers look like fat round berries overflowing with delicious resin, like forest fruits dipped in sugar. Users will more than enjoy these lovely purple flowers from the moment they put them in their grater.
Effects of smoking
As with all active Indica varieties, its effect can keep beginners on the couch, giving a feeling of sluggishness and drowsiness. On the contrary, experienced users will enjoy the relaxing fruity body that gives a nice “high” with perfect smoke for a perfectly calm afternoon full of relaxing moments.
Plant morphology
It has an Indica-like structure and very bushy vegetation. Narrow interglandular spaces with inflated flowers growing in the centre. Growers can expect the plant to reach 1.1 metres in height and rich purple hues with coverage from leaf to flower.
| Taste | Berry, Sweet, Earthy |
|---|---|
| THC | Up to 23% |
| CBD | < 1% |
| Harvest EU Interior. Site | 450 – 600 gr/m2 |
| Harvest US Interior. Site | 1.5 – 2 oz/ft2 |
| Harvest EU Outdoor | 50 – 250 gr/plant |
| Harvest US Outdoor | 2 – 9 oz/plant |
| Size | XL |
| Height | 70 – 120 cm |
| Height US | 28 – 47 inches |
| Flowering | 9 – 10 weeks |
| Room | Outdoor / Indoor. Site |
| Sex | Females |
| Genes | Sativa 25%/Indica 75% |
| Genetics | Blackberry Car |
| Autoflowering | Yes |
| Seed quantity | 3 seeds, 5 seeds, 10 seeds |
|---|
Related Products
- Impressive production performance! These cannabis seedlings impress with an estimated yield of 650gr/m2 in just 70 days.
- Excellent award-winning executive! True to the quality characteristics of the original strain, the new improved auto strain produces beautiful flowers that give a strong effect.
- Classic terpenes. Unique kush fragrance dominated by pine and citron.
- Direct from Cali. Ideal choice for cannabis growers looking for the best Cali quality characteristics.


Indica: 83% / Sativa: 13.9% / Ruderalis: 3.1%THC: 19% CBD: 1.6%
Indoor Production: 350-500 g / m 2
Outdoor Production: 35-100 g/plant
Harvest Indoor / Outdoor: 8 weeks from germination
Height: 40-90 cm
1º Awards – Auto del Año – Soft Secrets – High Life Cup – 2014
- Fast and big harvests! Super fast harvest in 6-7 weeks of flowering.
- Strong aroma, even stronger kick. 28% THC that will blow your taste buds away.
- Top quality buds. Beautiful dark purple buds with an aroma reminiscent of fresh citrus.
- Ideal choice for hashish producers. The perfect variety with lots of hair.
- Excellent strain for all day use. The ideal choice for dealing with everyday problems without stress.
- An impressive Sativa seedling. It grows up to 130cm in height. Estimated production yield of 500gr/m2 in just 70 days!
- Delicious terpenes. Tastes sweet lemon and sour orange, yummy yummy!
- Full functionality. The perfect euphoric lift that does not hinder the performance of activities, as it does not make a loud “head”.
- Classically fruity. Excellent auto representative of the classic Cali variety.
- Suitable for everyone. An extremely versatile autoflowering strain of cannabis.
- An impressive 27% THC! To date, the strongest autoflowering strain with crazy trichome production.
- Super reliability and incredible durability. Excellent quality features. Height close to 100cm. Amazing yield up to 600gr/m2 in 10 weeks.
- Thick and dense flowers. It produces large flowers (buds) the size of a golf ball, fully covered with trichomes. The flowers give off excellent aromas. Ideal for commercial growers and cannabis extractors.
- Ideal choice for beginner cannabis growers. It is strong, durable, and does not need special care.




