Gorilla Punch Car (Fast Buds)
36,00 € – 99,00 €Price range: 36,00 € through 99,00 €
- A visual treat. Dark purple buds in magenta shades, your own purple garden.
- Fantastically balanced. The ideal result for those who need to stay in a positive mood and get the job done.
- Extremely strong effect. 26% THC, every puff can send you knockout!
- Royal terpene delight. Ideal strain for hashish producers and extractors.
- Full flavour performance. Up to 550g/m2 of delicious, terpene-rich flowers!
Gorilla Punch Car
Flower description
You can expect massive purple glues awash in resin. Gorilla Punch Auto grows seedlings with beautiful buds in light and dark purple shades. On top of that, the light brown hairs that grow along the length of the small, but extremely dense, buds create a real visual treat, a premium look that all cannabis growers seek.
If the gorgeous look of these auto cannabis seedlings has already won you over, then the rich aromas will have you looking for even more. As soon as you break a bud, a small sample of the real potpourri of terpenes hidden inside will immediately gush out. The aroma is initially intense and gassy. Gradually, it reveals a much more complex and fascinating terpene profile that cannabis connoisseurs will particularly appreciate.
Effects of smoking
Due to its high THC content, this autoflowering cannabis strain hits hard and fast. After only a few puffs you will be overcome by chatter. Gorilla Punch Auto is an excellent variety of cannabis autoflower for social gatherings and for those looking to lift their mood or tap into their creativity. Besides, the influence also has medicinal properties. Because of its Indica heritage, this particular strain of cannabis enhances concentration, eases stress, and helps you stay in a positive mood throughout the day. For those who are not used to strong cannabis strains, we recommend starting with smaller doses to better manage the intense effect, as this is a strong auto cannabis strain that can keep you on the couch if you don’t have a high enough tolerance.
Plant appearance
This autoflowering cannabis strain grows quite tall seedlings that can reach a height of up to 120 cm, with fairly broad leaves with thin fingers, typical of hybrid varieties. Gorilla Punch Auto is ideal for beginner cannabis growers. The estimated yields can reach up to 550gr/m2. Each seedling can produce many glossy golf ball-sized buds, from top to bottom, without any special effort. Thanks to excellent genetic selection, the thick buds are perfectly arranged across the main cola and branches and grow with few leaves, which contributes to the smoothness of the growth cycle from seed to harvest.
| Taste | Spicy, Lemon, Lemon, Wood, Pepper |
|---|---|
| THC | Up to 26% |
| CBD | < 0.5% |
| Harvest EU Interior. Site | 450 – 550 gr/m2 |
| Harvest US Interior. Site | 1.5 – 1.8 oz/ft2 |
| Harvest EU Outdoor | 50 – 150 gr/plant |
| Harvest US Outdoor | 2 – 5 oz/plant |
| Size | XL |
| Height | 70 – 120 cm |
| Height US | 28 – 47 inches |
| Flowering | 8 – 9 weeks |
| Room | Outdoor / Indoor. Site |
| Sex | Females |
| Genes | Sativa 45%/Indica 55% |
| Genetics | Gorilla Punch Car |
| Autoflowering | Yes |
| Seed quantity | 3 seeds, 5 seeds, 10 seeds |
|---|
Related Products
- Feminized strain
- Sativa / indica hybrid
- Average flowering period
- Average height gain
- Heavy yield
- Temperate / continental
Out of stock
Out of stock
- Power to the producer. You will be in full control of your plant and unleash its full potential.
- 29% THC! You’ve never smoked anything like this before.
- Extremely durable. Ideal for those looking for strong, hardy and easy to grow cannabis varieties.
- Top terpenes. It took hemp extracts to a whole new level.
- Mass production efficiency. Harvest with up to 650 g/m2!
- Make your worries a distant memory. With up to 25% THC, everything will become calmer and more relaxed.
- A different taste in every sip. Enjoy the huge taste range of creamy and fruity terpenes.
- The perfect all-day strain. Totally functional euphoria for busy stoners.
- Ideal choice for beginners. Up to 600g/m2 in 9-10 weeks without special care.
- Berrylicious resin. Deliciously creamy and fruity berry-like terpenes for the most delicious extractions.
- Freshness in every sip. Citrus terpenes rejuvenate the mind and body.
- Intense fragrance, even more intense effect. 26% THC that will blow your taste buds away.
- The best of both worlds. Perfectly balanced effect, the ideal variety for the whole day.
- Excellent durability. Top harvests with minimal care!
- Citrus dry terpenes. Rich orange terpenes for delicious hash and delicious extracts.
Out of stock





