Californian Snow Auto (Fast Buds)
24,00 € – 70,00 €Price range: 24,00 € through 70,00 €
- The best Cali option. Excellent cannabis strain with a heritage of fantastic Californian Sativas and our own autoflowering genetics.
- Incredibly resinous flowers. The crazy production of trichomes testifies to the power of the flowers, without even having to smell them.
- It’s like biting into an apple. A delicious mix of sweet marshmallows and sour apples that you can’t get enough of.
- Journey to the stars. Makes a very long euphoric “head”, perfect choice for social gatherings.
- Super frosty. Guess where that came from? The flowers.
Californian Snow Auto is a cross between Cali Sativa and our own genetic cannabis autoflowering variety. The result is an impressive “snowy” plant with sticky-reddish flowers, 23% THC level with a strong sweet and sour taste and aroma. This is a versatile Sativa variety that is an ideal choice for beginners.
Flower description
Impressive flowers (buds). They have a rich green colour and are covered by a thick white layer of crystals, which shows how potent it is before you even smoke it.
Effects of smoking
Highly uplifting high with an intense sense of euphoria. It is a variety of cannabis that lifts the mood and invigorates every user. Ideal for anyone who likes to talk at social events or is involved in creative writing and painting.
Appearance of plant Californian Snow Auto
Staying true to its Sativa heritage, this particular autoflowering cannabis seedling will grow tall with large inter-flower spacing. Hemp growers can grow seedlings up to 130 cm high. It has large central flowers and a few branches that together produce dense crystals that look as if they have frozen.
Californian Snow Auto Flavour
A gentle Sativa variety that does not irritate the throat. It leaves a mildly sweet and sour aftertaste of long duration on the palate, reminiscent of sour apples and marshmallows. Think of it as a delicious bite of a ripe green apple.
| Taste | Sour apple, Marshmallow, Sweet |
|---|---|
| THC | Up to 23% |
| CBD | < 1% |
| Harvest EU Interior. Site | 400 – 550 gr/m2 |
| Harvest US Interior. Site | 1.3 – 1.8 oz/ft2 |
| Harvest EU Outdoor | 50 – 250 gr/plant |
| Harvest US Outdoor | 2 – 9 oz/plant |
| Size | XXL |
| Height | 80 – 130 cm |
| Height US | 31 – 51 inches |
| Flowering | 9 – 10 weeks |
| Room | Outdoor / Indoor. Site |
| Sex | Females |
| Genes | Sativa 70%/Indica 30% |
| Genetics | USA, Californian auto |
| Autoflowering | Yes |
| Seed quantity | 3 seeds, 5 seeds, 10 seeds |
|---|
Related Products
- Fast and big harvests! Super fast harvest in 6-7 weeks of flowering.
- Strong aroma, even stronger kick. 28% THC that will blow your taste buds away.
- Top quality buds. Beautiful dark purple buds with an aroma reminiscent of fresh citrus.
- Ideal choice for hashish producers. The perfect variety with lots of hair.
- Excellent strain for all day use. The ideal choice for dealing with everyday problems without stress.
- Up to 26% THC! A strong Indica variety that will relax you and send you to sleep.
- A one of a kind strain. Innovative autoflower genetics for the most demanding.
- Perfect taste in every sip. Terpenes with sour apricot jam flavor that will “hypnotize” your taste buds.
- Fantastic harvests. Up to 550g/m2 in 9 -10 weeks!
- Perfect choice for concentrates. Large quantities of delicious resin, ideal for delicious concentrates.


Indica: 83% / Sativa: 13.9% / Ruderalis: 3.1%THC: 19% CBD: 1.6%
Indoor Production: 350-500 g / m 2
Outdoor Production: 35-100 g/plant
Harvest Indoor / Outdoor: 8 weeks from germination
Height: 40-90 cm
1º Awards – Auto del Año – Soft Secrets – High Life Cup – 2014
- Feminized strain
- Sativa / indica hybrid
- Average flowering period
- Average height gain
- Heavy yield
- Temperate / continental
Out of stock
Auto Mazar®
Mazar X Indica autoflower
- An impressive Sativa seedling. It grows up to 130cm in height. Estimated production yield of 500gr/m2 in just 70 days!
- Delicious terpenes. Tastes sweet lemon and sour orange, yummy yummy!
- Full functionality. The perfect euphoric lift that does not hinder the performance of activities, as it does not make a loud “head”.
- Classically fruity. Excellent auto representative of the classic Cali variety.
- Suitable for everyone. An extremely versatile autoflowering strain of cannabis.
- Power to the producer. You will be in full control of your plant and unleash its full potential.
- 29% THC! You’ve never smoked anything like this before.
- Extremely durable. Ideal for those looking for strong, hardy and easy to grow cannabis varieties.
- Top terpenes. It took hemp extracts to a whole new level.
- Mass production efficiency. Harvest with up to 650 g/m2!










