Tangie Auto (Fast Buds)
30,00 € – 80,00 €Price range: 30,00 € through 80,00 €
- An impressive Sativa seedling. It grows up to 130cm in height. Estimated production yield of 500gr/m2 in just 70 days!
- Delicious terpenes. Tastes sweet lemon and sour orange, yummy yummy!
- Full functionality. The perfect euphoric lift that does not hinder the performance of activities, as it does not make a loud “head”.
- Classically fruity. Excellent auto representative of the classic Cali variety.
- Suitable for everyone. An extremely versatile autoflowering strain of cannabis.
Tangie Car (Fast Buds)
Flower description
Lush green flowers (buds) with subtle purple hues covered with orange bracts give these autoflowering cannabis seedlings a truly magnificent appearance. Note that these frosty (crystallized) flowers are classified as the heaviest Indica type flowers.
Effects of smoking
This particular strain of autoflowering cannabis makes Sativa “head” without negatively affecting the person’s functionality. The perfect strain for use during the day, especially for those who want to continue their work and activities as normal. Many cannabis users claim that Tangie Auto helps to strengthen concentration and can be of great help in both recreational and more manual activities.
Plant appearance
These autoflowering cannabis seedlings can reach up to 130cm in height. Tangie Auto follows the line of cannabis strains that have strong Sativa dominance.
The sapling develops a large central trunk with impressive side branches, which are “loaded” with thick flowers (buds) that stand out with their lemony aroma during the flowering phase. The flower-to-leaf ratio of these autoflower cannabis seedlings is impressive, which is why they are ideal for trimming. Comfortable interstitial spaces create the perfect conditions for LST as well as SCROG installations that will help maximize the estimated production yield.
| Taste | Tangierini – Tangerine, Earthy, Sweet |
|---|---|
| THC | Up to 23% |
| CBD | < 1% |
| Harvest EU Interior. Site | 400 – 550 gr/m2 |
| Harvest US Interior. Site | 1.3 – 1.8 oz/ft2 |
| Harvest EU Outdoor | 50 – 250 gr/plant |
| Harvest US Outdoor | 2 – 9 oz/plant |
| Size | XL |
| Height | 80 – 120 cm |
| Height US | 31 – 47 inches |
| Flowering | 9 – 10 weeks |
| Room | Outdoor / Indoor. Site |
| Sex | Females |
| Genes | Sativa 65%/Indica 35% |
| Genetics | Tangie Car |
| Autoflowering | Yes |
| Seed quantity | 3 seeds, 5 seeds, 10 seeds |
|---|
Related Products
- Up to 26% THC! A strong Indica variety that will relax you and send you to sleep.
- A one of a kind strain. Innovative autoflower genetics for the most demanding.
- Perfect taste in every sip. Terpenes with sour apricot jam flavor that will “hypnotize” your taste buds.
- Fantastic harvests. Up to 550g/m2 in 9 -10 weeks!
- Perfect choice for concentrates. Large quantities of delicious resin, ideal for delicious concentrates.
- Sweet as a marshmallow. If the rainbow had a taste, it would be so delicious. Extremely fruity taste dominated by sweet berries.
- Impressive production performance. This particular cannabis seedling reaches 100cm in height and produces up to 500gr/m2 in just 70 days!
- Indica delight. It makes a satisfying head, removes stress, creates long hours of physical euphoria.
- Perfect for stealth cannabis growers. A highly sought-after genetics, now even stronger and more solid.
- Bathed in trichomes (trichomes). Crazy amounts of resin. Perfect choice for cannabis extractors and hash producers.
- Feminized strain
- Sativa / indica hybrid
- Average flowering period
- Average height gain
- Heavy yield
- Temperate / continental
Out of stock
Auto Mazar®
Mazar X Indica autoflower
Out of stock
- Thirst quencher. Equally delicious with a frozen lemonade on a hot summer day.
- The gentle giant. Up to 550 g/m2 with beautiful pink-purple buds.
- Rejuvenation for mind and body. The ideal variety for the whole day with a perfectly balanced effect.
- Sweet and sour terpenes. Lemon flavours that excite the taste buds.
- Correct “purple”. The perfect choice for purple hashish and extracts





