Grapefruit Auto (Fast Buds)
24,00 € – 70,00 €Price range: 24,00 € through 70,00 €
- Incredibly fruity terpenes. Fresh sour grapefruit with earthy notes. Excellent taste for hemp extracts and concentrates.
- Short and loaded. Perfect for cannabis growers with limited space. It is a practically short (90cm) and compact cannabis seedling.
- Excellent genetics. No special care needed, super easy to grow.
- It thrives in the cold! Reliable seedling that thrives in cold and humid climates.
- Only the best!. In just 70 days you will be rewarded with a production yield of 600gr/m2 of A’ quality flowers.
Grapefruit Car
Flower description
These beautiful hybrid autoflowering hemp seedlings produce large, elongated, and dense flowers (buds) filled with trichomes. In the flowers there is a multitude of stacked orange pistils that give the seedlings an almost seductive quality that makes them stand out.
Effects of smoking
Thanks to the balance between Indica and Sativa genetics, this strain offers a rich and complex effect characterized by harmonious creativity, wonderful mental euphoria without losing the ability to concentrate, and relaxing physical euphoria. Excellent choice for morning and daily use, social gatherings, especially for those who wish to stay focused and relaxed during the day, while enjoying delicious fruity flavors.
Plant appearance
This strain produces hybrid autoflowering cannabis seedlings that are short and loaded with flowers (buds). For this reason, it is suitable for cannabis growers with limited space, but also for those who wish to cultivate discreetly and easily. It should be noted that they reach a height of about 60-90cm and have an estimated yield of 400-600gr/m2 when grown side by side in Sea of Green. The flowering period, from sowing to harvest, will take about 9-10 weeks. As the weeks go by, the seedlings will load up with flowers and begin to glow.
Taste
If you like fruity and floral terpenes, then this hybrid cannabis strain is definitely for you. It creates in the mouth a complex and delicious taste mixture that reminds of a smooth sweet and sour cocktail with notes of fresh grapefruit and earth. Extracts and concentrates can further enhance the exotic, sweet and sour and bittersweet flavours, dominated by grapefruit. Perfect choice for the mornings.
| Taste | Grapefruit, Flowers, , Fruits |
|---|---|
| THC | Up to 20% |
| CBD | < 1% |
| Harvest EU Interior. Site | 400 – 550 gr/m2 |
| Harvest US Interior. Site | 1.3 – 1.8 oz/ft2 |
| Harvest EU Outdoor | 50 – 250 gr/plant |
| Harvest US Outdoor | 2 – 9 oz/plant |
| Size | XL |
| Height | 80 – 120 cm |
| Height US | 31 – 47 inches |
| Flowering | 9 – 10 weeks |
| Room | Outdoor / Indoor. Site |
| Sex | Females |
| Genes | Sativa 50%/Indica 50% |
| Genetics | Grapefruit Car |
| Autoflowering | Yes |
| Seed quantity | 3 seeds, 5 seeds, 10 seeds |
|---|
Related Products
- An impressive 27% THC! To date, the strongest autoflowering strain with crazy trichome production.
- Super reliability and incredible durability. Excellent quality features. Height close to 100cm. Amazing yield up to 600gr/m2 in 10 weeks.
- Thick and dense flowers. It produces large flowers (buds) the size of a golf ball, fully covered with trichomes. The flowers give off excellent aromas. Ideal for commercial growers and cannabis extractors.
- Ideal choice for beginner cannabis growers. It is strong, durable, and does not need special care.
Out of stock
- The best Cali option. Excellent cannabis strain with a heritage of fantastic Californian Sativas and our own autoflowering genetics.
- Incredibly resinous flowers. The crazy production of trichomes testifies to the power of the flowers, without even having to smell them.
- It’s like biting into an apple. A delicious mix of sweet marshmallows and sour apples that you can’t get enough of.
- Journey to the stars. Makes a very long euphoric “head”, perfect choice for social gatherings.
- Super frosty. Guess where that came from? The flowers.
- Fast and big harvests! Super fast harvest in 6-7 weeks of flowering.
- Strong aroma, even stronger kick. 28% THC that will blow your taste buds away.
- Top quality buds. Beautiful dark purple buds with an aroma reminiscent of fresh citrus.
- Ideal choice for hashish producers. The perfect variety with lots of hair.
- Excellent strain for all day use. The ideal choice for dealing with everyday problems without stress.


Indica: 83% / Sativa: 13.9% / Ruderalis: 3.1%THC: 19% CBD: 1.6%
Indoor Production: 350-500 g / m 2
Outdoor Production: 35-100 g/plant
Harvest Indoor / Outdoor: 8 weeks from germination
Height: 40-90 cm
1º Awards – Auto del Año – Soft Secrets – High Life Cup – 2014
- The knockout artist. 24% THC guarantees a strong “head”.
- The stickiest thing on the market!. With so much resin that your fingers won’t come off.
- Huge production. Up to 600gr/m2 with a harvest in just 70 days.
- Extremely powerful. Deep relaxing effect, ideal “head”, perfect for avid smokers and Hybrids lovers.
- Better than ever. Super dense flowers with thick calyxes, watered in resin, now also in auto version.
- Discreet development! Short and bushy seedling, perfect strain for outdoor cultivation.
Out of stock





