Purple Haze Car (Fast Buds)
36,00 € – 99,00 €Price range: 36,00 € through 99,00 €
- Pure energy. Up to 28% THC.
- Intense, bold terpenes. Delicious mixture of sweet cherry and sour lemon.
- Beautiful buds in purple shade. You can’t get enough of looking at them.
- It adapts. Top results.
- Remastered for 2025. Even more of the euphoric electric energy that Jimi Hendrix sang about in the 60s.
Purple Haze Auto Fast Buds
Purple Haze Auto is an autoflower cannabis strain with Sativa dominance, specially enhanced to excite even the most demanding users.
Now faster, stronger and infused with delicious cherry tones, this modern version of a classic strain offers high yields with vibrant purple buds in less than 60 days. It has everything that made the classic strain so beloved – refreshing euphoria, unmistakable fragrance and iconic purple buds – and takes it to an even higher level. Purple Haze Auto takes just 8 weeks, making it one of the fastest strains available – we’re talking high yields rich in gorgeous, bright purple buds with shimmering amber crystals, and trichomes infused with frosty crystals.
Versatile and hardy, these autoflowering cannabis seedlings prefer plenty of sunshine, while cooler temperatures will enhance the rich purple hues in the dense, sticky flowers. The perfect combination is warm sunny days and cool nights to enjoy truly gorgeous purple buds.
This variety does not require much care and is very easy, making it an excellent choice.
When smoking, a wave of sweet cherry and sour lemon overwhelms the palate immediately upon inhalation, balanced nicely by a hazy finish. With a 28% THC content, Purple Haze Auto Fast Buds offers an intensely stimulating euphoria that sparks creativity and inspires sociability, without the over-the-top high common with some sativa-dominated strains. Whether it’s for artistic pursuits or just having fun with friends, this strain is your ticket to an uplifting, invigorating experience.
Streamlined, optimised and full of colour – soar and kiss the sky with the Purple Haze Auto, the future of a timeless legend.
Features
| Taste | Cherry, Lemon, Dry, Sweet |
|---|---|
| THC | Up to 28% |
| CBD | < 1% |
| Harvest EU Interior. Site | 400 – 550 gr/m2 |
| Harvest US Interior. Site | 1.3 – 1.8 oz/ft2 |
| Harvest EU Outdoor | 50 – 150 gr/plant |
| Harvest US Outdoor | 2 – 5 oz/plant |
| Size | L |
| Height | 60 – 100 cm |
| Height US | 24 – 39 inches |
| Flowering | 8 weeks |
| Room | Outdoor / Indoor. Site |
| Sex | Females |
| Genes | Sativa 55%/Indica 45% |
| Genetics | Purple Haze Auto |
| Press | Automatic flowering |
| Seed quantity | 3 seeds, 5 seeds, 10 seeds |
|---|
Related Products
Out of stock
Auto Mazar®
Mazar X Indica autoflower
Out of stock
- Strong fragrance, even stronger kick. 27% THC that blows the taste buds away.
- The perfect strain for all day wear. Ideal choice for dealing with daily stress.
- Top quality buds. Beautiful dark purple buds scented with fresh citrus.
- Huge odds. Up to 500gr/m2 in just 56 days.
- Ideal for hashish producers. Perfect strain loaded with hair.
- Sweet as a marshmallow. If the rainbow had a taste, it would be so delicious. Extremely fruity taste dominated by sweet berries.
- Impressive production performance. This particular cannabis seedling reaches 100cm in height and produces up to 500gr/m2 in just 70 days!
- Indica delight. It makes a satisfying head, removes stress, creates long hours of physical euphoria.
- Perfect for stealth cannabis growers. A highly sought-after genetics, now even stronger and more solid.
- Bathed in trichomes (trichomes). Crazy amounts of resin. Perfect choice for cannabis extractors and hash producers.


Indica: 83% / Sativa: 13.9% / Ruderalis: 3.1%THC: 19% CBD: 1.6%
Indoor Production: 350-500 g / m 2
Outdoor Production: 35-100 g/plant
Harvest Indoor / Outdoor: 8 weeks from germination
Height: 40-90 cm
1º Awards – Auto del Año – Soft Secrets – High Life Cup – 2014
- Up to 26% THC! A strong Indica variety that will relax you and send you to sleep.
- A one of a kind strain. Innovative autoflower genetics for the most demanding.
- Perfect taste in every sip. Terpenes with sour apricot jam flavor that will “hypnotize” your taste buds.
- Fantastic harvests. Up to 550g/m2 in 9 -10 weeks!
- Perfect choice for concentrates. Large quantities of delicious resin, ideal for delicious concentrates.





