Smoothie Car (Fast Buds)
36,00 € – 99,00 €Price range: 36,00 € through 99,00 €
- Our most prized genetics! An award-winning cannabis strain that is impossible to go wrong with.
- With fruity explosions. Lovely, smooth tobacco that stands out with its strong profile of fruity terpenes.
- Excellent choice for extracts. For incredibly delicious cannabis extracts and concentrates.
- With wonderful balance. It offers the best combined effect from its Indica and Sativa heritage.
- Seductively colourful. Light green flowers with lovely purple hues, the perfect choice for professional commercial cannabis growers
Smoothie Auto is the result of a cross between Somango and Blueberry. It is a perfect combination with incredible characteristics that will provide you with a “well-established” plant that meets the needs of every grower. Its THC content reaches 23% and this particular variety offers an uplifting mood and wide smiles. Not to mention the excellent fruity flavors that make it an ideal choice for extracts.
Flower description
Juicy, sticky flowers with plenty of resin, highly active and incredibly delicious. The flowers are compact in appearance but crumble when touched.
Effects of smoking
Balanced, yet Active. This particular variety offers euphoria to the mind and relaxation to the body. Perfect for a cigarette in the sun, a weekend getaway or a relaxing afternoon with friends.
Show plant Smoothie Auto plant
It is a well-structured plant with a large stem (central trunk) accompanied by a few smaller branches that resemble Indica varieties. However, it has good intercostal spaces. During the last weeks of their growth, you can expect the appearance of purple hues on the leaves.
| Taste | Cream, Sweet, Berry, Vanilla |
|---|---|
| THC | Up to 24% |
| CBD | < 1% |
| Harvest EU Interior. Site | 400 – 550 gr/m2 |
| Harvest US Interior. Site | 1.3 – 1.8 oz/ft2 |
| Harvest EU Outdoor | 50 – 250 gr/plant |
| Harvest US Outdoor | 2 – 9 oz/plant |
| Size | XL |
| Height | 80 – 110 cm |
| Height US | 31 – 43 inches |
| Flowering | 10 weeks |
| Room | Outdoor / Indoor. Site |
| Sex | Females |
| Genes | Sativa 35%/Indica 65% |
| Genetics | Somango x Blueberry |
| Autoflowering | Yes |
| Seed quantity | 3 seeds, 5 seeds, 10 seeds |
|---|
Related Products
Out of stock
- Fast and big harvests! Super fast harvest in 6-7 weeks of flowering.
- Strong aroma, even stronger kick. 28% THC that will blow your taste buds away.
- Top quality buds. Beautiful dark purple buds with an aroma reminiscent of fresh citrus.
- Ideal choice for hashish producers. The perfect variety with lots of hair.
- Excellent strain for all day use. The ideal choice for dealing with everyday problems without stress.
- Sweet as a marshmallow. If the rainbow had a taste, it would be so delicious. Extremely fruity taste dominated by sweet berries.
- Impressive production performance. This particular cannabis seedling reaches 100cm in height and produces up to 500gr/m2 in just 70 days!
- Indica delight. It makes a satisfying head, removes stress, creates long hours of physical euphoria.
- Perfect for stealth cannabis growers. A highly sought-after genetics, now even stronger and more solid.
- Bathed in trichomes (trichomes). Crazy amounts of resin. Perfect choice for cannabis extractors and hash producers.


Indica: 83% / Sativa: 13.9% / Ruderalis: 3.1%THC: 19% CBD: 1.6%
Indoor Production: 350-500 g / m 2
Outdoor Production: 35-100 g/plant
Harvest Indoor / Outdoor: 8 weeks from germination
Height: 40-90 cm
1º Awards – Auto del Año – Soft Secrets – High Life Cup – 2014
Out of stock
- The knockout artist. 24% THC guarantees a strong “head”.
- The stickiest thing on the market!. With so much resin that your fingers won’t come off.
- Huge production. Up to 600gr/m2 with a harvest in just 70 days.
- Extremely powerful. Deep relaxing effect, ideal “head”, perfect for avid smokers and Hybrids lovers.
- Better than ever. Super dense flowers with thick calyxes, watered in resin, now also in auto version.
- Discreet development! Short and bushy seedling, perfect strain for outdoor cultivation.
Out of stock





