🍒 Cherry Poppers Feminized Barney’s Farm
🌱 Premium Hemp Seeds | 60% Sativa – 40% Indica
Discover Cherry Poppers, an explosive cannabis strain from Barney’s Farm, the result of a careful cross between Lemon Kush x Cherry Zkittlez.
With an impressive THC content of up to 31%, this premium variety offers a vibrant, creative and deliciously enjoyable experience.
✅ Features of Cherry Poppers:
| 🔹 Element | 🔸 Detail |
|---|---|
| Genetics | 60% Sativa – 40% Indica |
| Source : | Lemon Kush x Cherry Zkittlez |
| THC content | Up to 31% |
| Perfume & Taste | Cherry, marshmallow, berries, fruity with spicy notes |
| Impact | Creativity, focus, euphoria, sociability |
| Flowering time | 60-65 days (internal) |
| Indoor Performance | Up to 600 g/m² |
| Outdoor Performance | Up to 1000 g/plant |
| Height | 100-120 cm (inside), up to 200 cm (outside) |
| Growing | Indoor & outdoor |
🍭 D elicious & Aromatic Profile
From the first stages of flowering, Cherry Poppers exudes intense aromas of ripe cherry, berries and candied fruits, with creamy notes and a background of lemon and tropical flowers. Ideal for those who appreciate varieties with a strong terpenic profile.
🧊 S torage Tip
- Conditions: Keep seeds in a cool and dark place.
- Storage: place them in an airtight container, ideally in the refrigerator.
- Forensics: It is advisable to mark the date and variety for easier identification.
🎯 Why choose Cherry Poppers?
✅ Explosive THC profile up to 31%
✅ Wonderful, balanced Sativa/Indica effect
✅ Flavourful feast of cherries, fruits and citrus
✅ High yield & ease of cultivation
✅ Certified quality by Barney’s Farm
🔍See more Barney’s Farm seeds.
| Seed quantity | 3 seeds, 5 seeds, 10 seeds |
|---|
Related Products
- The best Cali option. Excellent cannabis strain with a heritage of fantastic Californian Sativas and our own autoflowering genetics.
- Incredibly resinous flowers. The crazy production of trichomes testifies to the power of the flowers, without even having to smell them.
- It’s like biting into an apple. A delicious mix of sweet marshmallows and sour apples that you can’t get enough of.
- Journey to the stars. Makes a very long euphoric “head”, perfect choice for social gatherings.
- Super frosty. Guess where that came from? The flowers.
Out of stock
- Up to 26% THC! A strong Indica variety that will relax you and send you to sleep.
- A one of a kind strain. Innovative autoflower genetics for the most demanding.
- Perfect taste in every sip. Terpenes with sour apricot jam flavor that will “hypnotize” your taste buds.
- Fantastic harvests. Up to 550g/m2 in 9 -10 weeks!
- Perfect choice for concentrates. Large quantities of delicious resin, ideal for delicious concentrates.
- Fast and big harvests! Super fast harvest in 6-7 weeks of flowering.
- Strong aroma, even stronger kick. 28% THC that will blow your taste buds away.
- Top quality buds. Beautiful dark purple buds with an aroma reminiscent of fresh citrus.
- Ideal choice for hashish producers. The perfect variety with lots of hair.
- Excellent strain for all day use. The ideal choice for dealing with everyday problems without stress.
- Impressive production performance! These cannabis seedlings impress with an estimated yield of 650gr/m2 in just 70 days.
- Excellent award-winning executive! True to the quality characteristics of the original strain, the new improved auto strain produces beautiful flowers that give a strong effect.
- Classic terpenes. Unique kush fragrance dominated by pine and citron.
- Direct from Cali. Ideal choice for cannabis growers looking for the best Cali quality characteristics.
- Power to the producer. You will be in full control of your plant and unleash its full potential.
- 29% THC! You’ve never smoked anything like this before.
- Extremely durable. Ideal for those looking for strong, hardy and easy to grow cannabis varieties.
- Top terpenes. It took hemp extracts to a whole new level.
- Mass production efficiency. Harvest with up to 650 g/m2!
- An impressive 27% THC! To date, the strongest autoflowering strain with crazy trichome production.
- Super reliability and incredible durability. Excellent quality features. Height close to 100cm. Amazing yield up to 600gr/m2 in 10 weeks.
- Thick and dense flowers. It produces large flowers (buds) the size of a golf ball, fully covered with trichomes. The flowers give off excellent aromas. Ideal for commercial growers and cannabis extractors.
- Ideal choice for beginner cannabis growers. It is strong, durable, and does not need special care.





