G14 Auto – 3 seeds (Fast Buds)
24,00 €
- Excellent choice for beginner growers. It can be grown anywhere and by anyone. It is an unmistakable auto cannabis strain.
- Convenient discretion. The seedling becomes thick and compact, perfect for stealth cannabis growers.
- Nice crystallized flowers. Super frosty flowers that make delicious extracts and concentrates of cannabis.
- For peace and relaxation. Huzuriki effect that drives away tension and stress, perfect for calm and relaxation.
- Hashy flavors. Rich flavor profile where wood, citrus, pepper coexist.
G14 Auto is a remarkable autoflowering cannabis strain that can be grown without problem in a variety of environments, both indoors and outdoors. The fast flowering times and thick, compact structure that these cannabis seedlings acquire make them an excellent choice for discreet cultivation. It is a strain that stands out with its high THC content, Indica dominance, subtly sweet and hashy flavors, but also with an effect that relaxes and creates a happy mood.
Flower description
The flowers (buds) produced by the auto cannabis seedlings of strain G14 are dense and come in various shades of green with subtle tones of silvery blue and purple. The flowers become completely frosty, i.e. covered with crystals. Because of their hash lineage, these flowers become super sticky. It is perfect for hemp extracts and concentrates.
Effects of smoking
With a calm, yet social influence, G14 will release you from stress and anxiety leaving you with a pleasant husky feeling. Many cannabis smokers who have tried it recommend having plenty of snacks and sweets around, as it tends to create cravings and whet the appetite!
Plant appearance
With typical Indica structure and tight inter-genital spacing, the auto cannabis seedlings of strain G14 produce a large central trunk with large lateral branches. They all “load up” with sticky flowers (buds) during the final flowering phase. Cannabis growers can expect relatively compact cannabis seedlings with a height of about 60-110 cm. By applying LST method, these seedlings are suitable for stealthy cultivation on the balcony.
| Taste | Earthy, Lemon, Sweet, Wood |
|---|---|
| THC | Up to 21% |
| CBD | < 1% |
| Harvest EU Interior. Site | 400 – 500 gr/m2 |
| Harvest US Interior. Site | 1.3 – 1.6 oz/ft2 |
| Harvest EU Outdoor | 50 – 250 gr/plant |
| Harvest US Outdoor | 2 – 9 oz/plant |
| Size | XL |
| Height | 60 – 110 cm |
| Height US | 24 – 43 inches |
| Flowering | 9 – 10 weeks |
| Room | Outdoor / Indoor. Site |
| Sex | Females |
| Genes | Sativa 30%/Indica 70% |
| Genetics | G13 car |
| Autoflowering | Yes |
Related Products
- Strong fragrance, even stronger kick. 27% THC that blows the taste buds away.
- The perfect strain for all day wear. Ideal choice for dealing with daily stress.
- Top quality buds. Beautiful dark purple buds scented with fresh citrus.
- Huge odds. Up to 500gr/m2 in just 56 days.
- Ideal for hashish producers. Perfect strain loaded with hair.
- The best Cali option. Excellent cannabis strain with a heritage of fantastic Californian Sativas and our own autoflowering genetics.
- Incredibly resinous flowers. The crazy production of trichomes testifies to the power of the flowers, without even having to smell them.
- It’s like biting into an apple. A delicious mix of sweet marshmallows and sour apples that you can’t get enough of.
- Journey to the stars. Makes a very long euphoric “head”, perfect choice for social gatherings.
- Super frosty. Guess where that came from? The flowers.
- Impressive production performance! These cannabis seedlings impress with an estimated yield of 650gr/m2 in just 70 days.
- Excellent award-winning executive! True to the quality characteristics of the original strain, the new improved auto strain produces beautiful flowers that give a strong effect.
- Classic terpenes. Unique kush fragrance dominated by pine and citron.
- Direct from Cali. Ideal choice for cannabis growers looking for the best Cali quality characteristics.
- Mass production. Great production yields. Pearly white flowers covered with hairs.
- Delicious terpenes. Rich taste of spicy fruits and tropical mangoes.
- Energy at full! Refreshing effect ideal for those who want to stay alert throughout a demanding day.
- Practically compact structure. A homogeneous cannabis seedling with a height of close to 90cm, easy to grow, which does not need much care.
- Ideal for hemp extractors. High quality strong resin, ideal for those who want hemp extracts and concentrates.
Auto Mazar®
Mazar X Indica autoflower




